TCRR's Twilight Delightfully Different 3.5 Miler

3.5 Miler

June 25, 2016


Results By Tri-Cities Road Runners TCRR


Men: Top Finishers 1-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

Top

Female Open Winners

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Deborah Ball 461 161 29 1 31 26:43.1 26:43.1 7:38/M
2 Paula Heap 327 27 31 1 32 26:55.2 26:55.2 7:41/M
3 Susan Moss * 376 76 39 1 40 28:57.0 28:57.0 8:16/M
Top

Male Open Winners

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kyle Butler 433 133 27 1 1 20:48.5 20:48.5 5:57/M
2 John Piggott 442 142 51 1 2 20:52.6 20:52.6 5:58/M
3 Gary Parks 344 44 25 1 3 21:39.0 21:39.0 6:11/M
Top

Female Masters Winners

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Megan Campbell 438 138 56 1 45 29:55.5 29:55.5 8:33/M
Top

Male Masters Winners

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jean Belizaire 328 28 41 1 5 22:09.4 22:09.4 6:20/M
Top

Female Under 12

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Madelyn Gwultney 427 127 10 1 77 34:42.5 34:42.5 9:55/M
2 Angelica Perez 416 116 12 1 111 41:11.5 41:11.5 11:46/M
3 Caroline Toler 313 13 9 1 122 44:55.0 44:55.0 12:50/M
4 Charlotte Toler 312 12 11 1 125 46:04.2 46:04.2 13:10/M
Top

Male 12 and Under

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nathan Milton 392 92 2 1 76 34:42.5 34:42.5 9:55/M
2 Jonathan Perez 417 117 9 1 124 45:49.8 45:49.8 13:05/M
Top

Female 13 to 15

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 kenzie matevia 343 43 14 1 74 34:26.1 34:26.1 9:50/M
2 Jaiden Hobbs 425 125 15 1 97 38:02.6 38:02.6 10:52/M
3 Haley Henshaw 448 148 14 1 107 39:36.4 39:36.4 11:19/M
4 Haley King * 450 150 14 1 108 40:00.1 40:00.1 11:26/M
Top

Male 13 to 15

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Daniel Quimbayo-Cipric 437 137 13 1 4 22:03.4 22:03.4 6:18/M
2 Miguel Quimbayo-Cipric 422 122 15 1 24 25:38.6 25:38.6 7:19/M
3 addison matevia 342 42 14 1 38 28:50.0 28:50.0 8:14/M
Top

Male 16 to 19

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Grayson Harmon * 398 98 16 1 8 23:13.8 23:13.8 6:38/M
Top

Female 20 to 24

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Virginia Rising 395 95 23 1 67 33:13.0 33:13.0 9:29/M
2 Faith Harris * 307 7 21 1 69 33:26.8 33:26.8 9:33/M
3 Lindsay Elliott 366 66 20 1 98 38:04.7 38:04.7 10:53/M
4 Mary Brett Campbell 439 139 20 1 135 48:19.7 48:19.7 13:48/M
5 Tracy Frye 333 33 22 1 147 56:15.2 56:15.2 16:04/M
Top

Male 20 to 24

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dylan Trueblood 335 35 23 1 14 24:31.5 24:31.5 7:00/M
2 Tim Vass 332 32 24 1 33 26:57.3 26:57.3 7:42/M
3 Matthew Wolford 423 123 24 1 36 28:03.8 28:03.8 8:01/M
4 Nicholas Elliott 368 68 23 1 102 39:02.5 39:02.5 11:09/M
Top

Female 25 to 29

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Taylor Anderson 364 64 27 1 48 30:33.6 30:33.6 8:44/M
2 Delaina Bonnet * 345 45 28 1 61 31:50.0 31:50.0 9:06/M
3 Ann Cooper 340 40 26 1 62 31:51.7 31:51.7 9:06/M
4 Tabbetha Reckmeyer 352 52 26 1 64 32:39.9 32:39.9 9:20/M
5 Jennifer Puente 420 120 28 1 144 53:23.8 53:23.8 15:15/M
Top

Male 25 to 29

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zach Hayes 347 47 26 1 6 22:19.7 22:19.7 6:23/M
2 Austin Overbey 329 29 25 1 13 24:13.7 24:13.7 6:55/M
3 Jarrad Adams 385 85 26 1 15 24:32.2 24:32.2 7:01/M
4 David Fournier 355 55 25 1 18 24:55.3 24:55.3 7:07/M
5 Matthew Dirisio 410 110 27 1 26 26:14.7 26:14.7 7:30/M
6 Dan booker 354 54 29 1 34 27:42.0 27:42.0 7:55/M
Top

Female 30 to 34

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 katie redd 357 57 32 1 44 29:52.5 29:52.5 8:32/M
2 JJ Arends 356 56 32 1 60 31:44.7 31:44.7 9:04/M
3 Angela Davis 411 111 31 1 82 34:51.5 34:51.5 9:57/M
4 Sasha Furdak Roy 363 63 31 1 116 43:28.6 43:28.6 12:25/M
5 Carrie Kordas * 303 3 31 1 134 48:06.7 48:06.7 13:45/M
6 Melanie Clifton 444 144 33 1 141 51:38.3 51:38.3 14:45/M
Top

Male 30 to 34

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andy Acer 428 128 32 1 10 23:32.1 23:32.1 6:43/M
2 Jeffrey Criswell 316 16 32 1 16 24:38.0 24:38.0 7:02/M
3 Fred Dequina 456 156 33 1 17 24:38.7 24:38.7 7:02/M
4 Dennis Weaver 434 134 33 1 19 25:12.5 25:12.5 7:12/M
5 Peter Eginam 413 113 33 1 29 26:37.8 26:37.8 7:36/M
6 Lester Manding 463 163 33 1 30 26:41.9 26:41.9 7:37/M
7 William Husher 452 152 33 1 41 29:01.8 29:01.8 8:17/M
8 Matthew Glisson 326 26 31 1 43 29:48.5 29:48.5 8:31/M
9 Justin Duvall 341 41 30 UA 87 36:23.3 36:23.3 10:24/M
10 Alexandrew Mironescu 145 32 1 140 51:38.0 51:38.0 14:45/M
11 Elvis Puente 421 121 31 1 143 53:23.7 53:23.7 15:15/M
Top

Female 35 to 39

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carla Thomas 336 36 38 1 56 31:22.2 31:22.2 8:58/M
2 Tory Tingen 431 131 38 1 75 34:39.5 34:39.5 9:54/M
3 Heather Dowling * 399 99 37 1 92 37:23.0 37:23.0 10:41/M
4 Rachel Chieppa * 350 50 35 1 117 43:29.6 43:29.6 12:25/M
5 Tonya Kropp * 457 157 37 1 142 51:46.0 51:46.0 14:47/M
6 Switzer Lynne Perez 415 115 37 1 148 1:04:50.1 1:04:50.1 18:31/M
Top

Male 35 to 39

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Dickson 453 153 35 1 54 31:15.9 31:15.9 8:56/M
2 tyrone cifuentes 351 51 39 1 66 33:03.4 33:03.4 9:27/M
3 David Mitchell 388 88 37 1 89 36:58.2 36:58.2 10:34/M
4 Andrew Kordas * 302 2 37 1 96 38:01.9 38:01.9 10:52/M
5 Jose Perez 414 114 36 1 123 45:46.1 45:46.1 13:05/M
Top

Female 40 to 44

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bethune Vaughan * 460 160 41 1 57 31:23.3 31:23.3 8:58/M
2 Libby Wells 324 24 43 1 81 34:49.6 34:49.6 9:57/M
3 Shelli Stepp 323 23 44 1 85 35:32.5 35:32.5 10:09/M
4 Kris Walker 314 14 42 1 91 36:59.8 36:59.8 10:34/M
5 Christine Gauthier 320 20 41 1 100 38:35.2 38:35.2 11:01/M
6 Kelly Harris * 301 1 43 1 103 39:09.3 39:09.3 11:11/M
7 Janean Trimble 387 87 40 1 113 42:52.1 42:52.1 12:15/M
8 Katherine Scarborough 318 18 41 1 121 44:52.8 44:52.8 12:49/M
9 Desiree Van Horn 377 77 41 1 131 47:27.5 47:27.5 13:33/M
10 Becky Ashley 432 132 42 1 133 47:33.4 47:33.4 13:35/M
11 Andrea Hale 365 65 44 1 146 55:52.4 55:52.4 15:58/M
Top

Male 40 to 44

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kwasi Deitutu 459 159 41 1 20 25:15.3 25:15.3 7:13/M
2 Jeffrey Trimble 386 86 42 1 21 25:16.2 25:16.2 7:13/M
3 Francisco Castillo 409 109 40 1 27 26:27.0 26:27.0 7:33/M
4 Tim Metz * 337 37 43 1 46 30:09.6 30:09.6 8:37/M
5 Joe Kennedy 464 164 42 1 52 30:58.1 30:58.1 8:51/M
6 Bank Assani 455 155 43 1 90 36:59.0 36:59.0 10:34/M
7 Clyde Rising 315 15 43 1 105 39:16.9 39:16.9 11:13/M
8 joel zuloaga 319 19 41 1 120 44:52.7 44:52.7 12:49/M
Top

Female 45 to 49

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Marit Bank 305 5 45 1 51 30:48.7 30:48.7 8:48/M
2 Paula Inserra 304 4 47 1 58 31:24.6 31:24.6 8:58/M
3 Jennifer Lovings * 317 17 46 1 80 34:49.1 34:49.1 9:57/M
4 Donna Copley * 389 89 49 1 83 35:20.2 35:20.2 10:06/M
5 Regina George * 383 83 46 1 109 40:12.0 40:12.0 11:29/M
6 Annette Mercado 373 73 46 1 137 50:20.1 50:20.1 14:23/M
7 Jodi Seitz 462 162 49 1 145 55:52.2 55:52.2 15:58/M
Top

Male 45 to 49

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Roland Hanks 458 158 46 1 7 23:03.2 23:03.2 6:35/M
2 Wayne Painter 443 143 46 1 9 23:29.5 23:29.5 6:43/M
3 Daniel Zelinski * 359 59 49 1 12 23:43.1 23:43.1 6:47/M
4 Jeffrey Chieppa * 349 49 46 1 22 25:31.7 25:31.7 7:17/M
5 Joseph Despino 451 151 45 1 63 32:36.8 32:36.8 9:19/M
6 Manny Mercado 374 74 45 1 136 50:18.9 50:18.9 14:22/M
Top

Female 50 to 54

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Suzanne DeGrauwe * 408 108 52 1 70 33:27.3 33:27.3 9:33/M
2 Octavia Greaves Eginam 412 112 50 1 72 33:48.3 33:48.3 9:39/M
3 Jennifer Howe 330 30 51 UA 95 37:57.5 37:57.5 10:51/M
4 Sharon King 435 135 52 1 101 38:41.5 38:41.5 11:03/M
5 Donna King * 449 149 51 1 118 44:04.7 44:04.7 12:35/M
6 Lori Harmon * 397 97 51 1 119 44:23.5 44:23.5 12:41/M
7 Elizabeth Henderson 446 146 52 1 127 46:13.4 46:13.4 13:12/M
8 Lisa Elliott 369 69 51 1 128 46:13.7 46:13.7 13:12/M
9 Sandy Wittig 394 94 51 1 129 47:01.0 47:01.0 13:26/M
10 Theresa Simonson * 400 100 53 1 130 47:01.1 47:01.1 13:26/M
Top

Male 50 to 54

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Vincent Koski 360 60 51 1 37 28:31.7 28:31.7 8:09/M
2 Tracy King 436 136 51 1 47 30:21.8 30:21.8 8:40/M
3 Charle Via * 441 141 53 1 71 33:32.5 33:32.5 9:35/M
4 Chip Bellamy 393 93 54 1 78 34:42.7 34:42.7 9:55/M
5 Steven Overgard * 430 130 54 1 79 34:46.8 34:46.8 9:56/M
6 Mike Lipton 321 21 51 1 84 35:32.4 35:32.4 10:09/M
7 John Howe 325 25 54 UA 88 36:23.8 36:23.8 10:24/M
8 Brian Elliott 367 67 52 1 106 39:18.6 39:18.6 11:14/M
9 Gregory Lemite 454 154 50 1 115 43:15.5 43:15.5 12:21/M
10 Jeff Van Horn 378 78 51 1 132 47:27.7 47:27.7 13:33/M
Top

Female 55 to 59

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Susan Larson 362 62 57 1 68 33:25.9 33:25.9 9:33/M
2 Deborah Garde 465 165 58 1 139 51:20.9 51:20.9 14:40/M
Top

Male 55 to 59

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Louis Underhill * 334 34 59 1 42 29:37.0 29:37.0 8:28/M
2 John Brockwell * 440 140 55 1 50 30:46.3 30:46.3 8:47/M
3 mckenley mason 348 48 57 1 53 31:14.3 31:14.3 8:55/M
4 Bill Miles * 407 107 57 1 112 41:31.5 41:31.5 11:52/M
Top

Female 60 to 64

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Harriet McCoy * 381 81 61 1 49 30:36.4 30:36.4 8:45/M
2 Frances Newton 390 90 62 1 55 31:19.0 31:19.0 8:57/M
3 Karen Corl 406 106 61 1 93 37:38.0 37:38.0 10:45/M
4 Sharon Toler * 309 9 62 1 104 39:15.8 39:15.8 11:13/M
Top

Male 60 to 64

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Dudley 424 124 60 1 11 23:34.2 23:34.2 6:44/M
2 Doug Steele * 382 82 63 1 35 27:56.1 27:56.1 7:59/M
3 Bill Hyink * 447 147 63 1 73 33:49.6 33:49.6 9:40/M
4 Guy Murdock * 401 101 63 1 94 37:48.1 37:48.1 10:48/M
5 Tom Harmon * 396 96 60 1 114 43:08.5 43:08.5 12:19/M
6 Larry Toler * 310 10 64 1 126 46:04.7 46:04.7 13:10/M
7 Walter Garde 466 166 63 1 138 51:20.3 51:20.3 14:40/M
Top

Male 65 to 69

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rick Platt * 405 105 65 1 23 25:37.5 25:37.5 7:19/M
2 bobby woodfin * 331 31 68 1 28 26:28.1 26:28.1 7:34/M
3 William Moore 353 53 69 1 39 28:54.0 28:54.0 8:15/M
4 Dana Byrd * 391 91 65 1 65 32:47.7 32:47.7 9:22/M
5 Donald Stough 426 126 68 1 110 40:37.0 40:37.0 11:36/M
Top

Male 70 and Over

Place Name TCRR Bib No Bib No Age Div Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ben Dyer * 380 80 73 1 25 25:53.0 25:53.0 7:24/M
2 Ken Mitchell * 429 129 71 1 59 31:44.6 31:44.6 9:04/M
3 Melvin Doyle * 338 38 77 1 86 36:18.6 36:18.6 10:22/M
4 George Longley 322 22 72 1 99 38:20.3 38:20.3 10:57/M