Appomattox River Regional Park 5k

Age Group Results

April 02, 2016


Results By Tri-Cities Road Runners TCRR
* indicates TCRR member in good standing


Men: Top Finishers 1-12 13-15 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-15 20-24 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Emily Ashcraft 19 22 19 27:43.6 27:43.6 8:56/M
2 Amy Elder-Smith 35 37 22 29:01.0 29:01.0 9:22/M
3 Patti Presson 15 35 23 29:01.1 29:01.1 9:22/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Richard Crocker 101 41 1 20:58.9 20:58.9 6:46/M
2 Dan Zelinski * 100 49 2 21:31.6 21:31.6 6:56/M
3 Erick Gwaltney 47 30 3 22:46.8 22:46.8 7:21/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Claire Lau 105 58 29 31:06.1 31:06.1 10:02/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anthony Pulley * 79 45 5 23:11.2 23:11.2 7:29/M
Top

Female Under 12

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Elizabeth Christian The Christians 52 11 50 43:55.6 43:55.6 14:10/M
2 Emily Christian The Christians 51 9 73 57:09.4 57:09.4 18:26/M
Top

Male 12 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jordan Minar 42 12 9 24:49.1 24:49.1 8:00/M
Top

Female 13 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bianca Bonill The O's 27 14 56 47:22.2 47:22.2 15:17/M
Top

Male 13 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Logan Lafland 45 14 14 25:51.6 25:51.6 8:20/M
2 Timothy Barfield 22 15 48 40:11.9 40:11.9 12:58/M
3 Dylan Barfield 23 13 77 58:31.2 58:31.2 18:53/M
4 Forest Fulp LeBlanc 34 14 78 58:33.4 58:33.4 18:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Allison Partin 96 21 24 29:05.1 29:05.1 9:23/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brandon Goodwyn 107 21 6 23:56.2 23:56.2 7:43/M
2 John Partin 4 23 12 25:23.2 25:23.2 8:11/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Gwaltney 46 32 27 30:34.9 30:34.9 9:52/M
2 Meredith Bunch 9 32 37 34:47.8 34:47.8 11:13/M
3 Stephanie Kliebenstein Harrison Hikers 84 30 59 48:54.4 48:54.4 15:46/M
4 Megan Wilder 70 30 62 49:52.0 49:52.0 16:05/M
5 Emily Underwood 74 33 63 49:52.1 49:52.1 16:05/M
6 Jennifer Catlett Work In Progress 80 31 65 52:39.8 52:39.8 16:59/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wade Kliebenstein Harrison Hikers 85 34 58 48:54.0 48:54.0 15:46/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wendy Joiner 1 38 39 36:01.2 36:01.2 11:37/M
2 Becka Franchok 90 38 44 38:53.7 38:53.7 12:33/M
3 Megan Holder 73 35 47 40:04.0 40:04.0 12:55/M
4 Jonnie Ross 94 37 67 52:40.6 52:40.6 16:59/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jesus Reyes Team Reyes 54 35 4 23:08.0 23:08.0 7:28/M
2 Ben Sanderson 87 39 8 24:48.2 24:48.2 8:00/M
3 Cristin McKenzie 58 39 11 25:12.7 25:12.7 8:08/M
4 Jeremy Marlowe 82 39 79 59:24.0 59:24.0 19:10/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Margaret Cooke 110 42 34 32:08.7 32:08.7 10:22/M
2 Robbie Triplett 62 43 35 34:41.5 34:41.5 11:11/M
3 Sandra Kruse LeBlanc 32 40 40 36:17.5 36:17.5 11:42/M
4 Jami Engle 91 41 53 45:04.2 45:04.2 14:32/M
5 Norma Clarke 86 41 61 49:15.7 49:15.7 15:53/M
6 Olind Delgado The O's 28 44 64 49:56.4 49:56.4 16:06/M
7 Wendy Livingston 103 44 81 59:46.0 59:46.0 19:17/M
8 Kimberly Scruggs Harrison Hikers 40 40 84 1:03:27.4 1:03:27.4 20:28/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tim Metz * 55 43 18 27:28.6 27:28.6 8:52/M
2 Omar Delgado The O's 29 43 20 28:21.4 28:21.4 9:09/M
3 Justin LeBlanc LeBlanc 33 41 38 35:58.5 35:58.5 11:36/M
4 Trina Underhill 98 41 54 45:19.9 45:19.9 14:37/M
5 James Smith Work In Progress 81 42 66 52:40.2 52:40.2 16:59/M
6 Chrisotpher Scruggs Harrison Hikers 39 41 83 1:03:26.3 1:03:26.3 20:28/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Adrienne Wallace 106 45 52 44:41.0 44:41.0 14:25/M
2 Cindy Ashcraft 48 47 55 45:40.5 45:40.5 14:44/M
3 Linda Howard 72 47 70 55:41.1 55:41.1 17:58/M
4 Lisa Wilson 83 46 80 59:24.3 59:24.3 19:10/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 William Sanders 104 45 25 30:22.5 30:22.5 9:48/M
2 Michael Koch 12 45 31 31:24.0 31:24.0 10:08/M
3 Kenny Walon 102 45 82 59:46.3 59:46.3 19:17/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dwanna Martinez 71 51 30 31:13.5 31:13.5 10:04/M
2 Darian Christian The Christians 49 52 49 41:52.1 41:52.1 13:30/M
3 Suzanne Core 109 54 51 44:41.0 44:41.0 14:25/M
4 Annette Mace Eager Geezers 43 52 69 55:40.8 55:40.8 17:57/M
5 Lyn Freeburn 41 53 71 55:41.5 55:41.5 17:58/M
6 Judy Joyce EZ Walk 26 51 75 57:21.1 57:21.1 18:30/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Keohane 63 54 10 24:59.1 24:59.1 8:04/M
2 Tracy Proctor Team Trinity 66 52 16 26:29.7 26:29.7 8:33/M
3 Charles Via * 111 53 26 30:30.1 30:30.1 9:50/M
4 Clifford Triplett 61 53 36 34:41.7 34:41.7 11:11/M
5 Bill Mace Eager Geezers 44 52 72 55:42.6 55:42.6 17:58/M
6 Andy Joyce EZ Walk 25 54 74 57:20.9 57:20.9 18:30/M
7 Paul Christian The Christians 50 50 76 57:45.4 57:45.4 18:38/M
8 John Partin Sr. 14 53 88 1:10:16.5 1:10:16.5 22:40/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cate Sleigh Team Trinity 65 55 41 37:27.9 37:27.9 12:05/M
2 Susan Myers 88 59 46 39:01.9 39:01.9 12:35/M
3 Cathy Kruse 21 58 57 48:12.6 48:12.6 15:33/M
4 Patty Ellis KP Walkers 78 57 60 49:08.1 49:08.1 15:51/M
5 Cindy Partin 13 57 87 1:08:44.2 1:08:44.2 22:10/M
6 Nancy Jones 17 56 90 1:12:45.9 1:12:45.9 23:28/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Russell Blystone 67 59 7 24:42.0 24:42.0 7:58/M
2 James Core 108 57 15 25:53.8 25:53.8 8:21/M
3 Raymond Underhill * 5 58 17 26:38.9 26:38.9 8:35/M
4 Steve Sleigh Team Trinity 64 57 42 37:42.8 37:42.8 12:10/M
5 Bill Miles 89 57 43 38:17.4 38:17.4 12:21/M
6 Kenny Ellis KP Walkers 77 56 68 54:58.6 54:58.6 17:44/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wendy Austin Austin 56 60 32 31:34.1 31:34.1 10:11/M
2 Debra Lafland 6 60 45 39:01.6 39:01.6 12:35/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gary Fox 92 62 13 25:38.1 25:38.1 8:16/M
2 Bill Hyink * 99 63 21 28:38.7 28:38.7 9:14/M
3 Robert Austin Austin 57 60 33 31:34.7 31:34.7 10:11/M
4 William Butler 95 62 89 1:10:18.7 1:10:18.7 22:41/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Steven Micas 20 67 28 30:45.1 30:45.1 9:55/M
Top

Female 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anne Walton Waltons 59 71 86 1:04:44.6 1:04:44.6 20:53/M
2 Diane Jones 24 71 91 1:12:46.2 1:12:46.2 23:28/M
Top

Male 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wayne Walton Waltons 60 71 85 1:04:42.7 1:04:42.7 20:52/M