TCRR's 2016 Race for the Cause 5k

Age Group Results

August 20, 2016


Results By Tri-Cities Road Runners TCRR


Men: Top Finishers 13-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 13-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Taylor Clark 236 22 13 20:20.2 20:20.2 6:34/M
2 Justina Sisler 76 27 15 20:31.5 20:31.5 6:37/M
3 Tabitha Hopp 82 33 22 21:05.3 21:05.3 6:48/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Musa Gwanzura * 136 44 1 16:42.6 16:42.6 5:23/M
2 dannel jeriff 113 29 2 17:08.1 17:08.1 5:32/M
3 Kyle Butler 141 27 3 17:18.5 17:18.5 5:35/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jazmina Hernandez 163 41 40 22:24.1 22:24.1 7:14/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Richard Wills 95 46 4 18:14.6 18:14.6 5:53/M
Top

Female 13 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rachael Blumenshine * 158 13 77 27:17.3 27:17.3 8:48/M
2 Miranda Bryant 161 15 148 1:00:53.9 1:00:53.9 19:38/M
Top

Male 13 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Blake Boze * 109 13 17 20:34.7 20:34.7 6:38/M
2 Dylan Barfield 39 14 62 25:09.1 25:09.1 8:07/M
3 Timmy Barfield 115 15 123 39:10.8 39:10.8 12:38/M
4 Forrest Fulp 114 15 130 47:06.4 47:06.4 15:12/M
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Faith Harris * 4 21 88 29:43.2 29:43.2 9:35/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Adam Shoop 152 22 19 20:50.9 20:50.9 6:43/M
2 Dylan Trueblood 22 24 24 21:08.1 21:08.1 6:49/M
3 Dillon Britt 154 20 28 21:34.1 21:34.1 6:57/M
4 Christopher Lee 16 24 33 22:04.0 22:04.0 7:07/M
5 Logan Bontrager 101 24 41 22:24.2 22:24.2 7:14/M
6 Jacob Wills 140 22 52 24:05.7 24:05.7 7:46/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cheryl Ryan 110 28 25 21:09.0 21:09.0 6:49/M
2 Clarissa White 99 27 49 23:38.3 23:38.3 7:37/M
3 Taylor Anderson Team Haney 74 27 65 25:38.4 25:38.4 8:16/M
4 Ann Cooper 20 26 73 26:25.6 26:25.6 8:31/M
5 Tiffany Brown 155 28 125 41:12.3 41:12.3 13:17/M
6 janina crawford * 32 29 137 53:05.0 53:05.0 17:07/M
7 Tayler Crawford * 14 25 138 53:05.5 53:05.5 17:07/M
8 Angel Stevens 103 28 144 56:21.1 56:21.1 18:11/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Austin Overbey 49 25 12 20:17.2 20:17.2 6:33/M
2 Zachary Hayes 50 26 27 21:18.8 21:18.8 6:52/M
3 Terry Felix 100 25 44 22:50.7 22:50.7 7:22/M
4 Charles Reyes 112 29 50 23:53.0 23:53.0 7:42/M
5 Maurice Cooper 21 26 56 24:25.9 24:25.9 7:53/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Evelyn Palmer 122 30 47 23:06.0 23:06.0 7:27/M
2 Kelly Escobar 123 32 53 24:20.2 24:20.2 7:51/M
3 katie redd 40 32 58 24:51.7 24:51.7 8:01/M
4 Christy George 42 34 75 26:53.2 26:53.2 8:40/M
5 Melanie Clifton 129 33 79 27:27.1 27:27.1 8:51/M
6 Paula Resto 81 33 84 29:12.9 29:12.9 9:25/M
7 Angela Davis 119 31 91 30:15.7 30:15.7 9:45/M
8 Christina Lawson 35 34 95 30:45.7 30:45.7 9:55/M
9 June brown 84 33 96 30:49.5 30:49.5 9:56/M
10 Maylynn Babauta 104 31 97 30:50.1 30:50.1 9:57/M
11 Charita Mixon 92 33 100 31:05.5 31:05.5 10:02/M
12 Bridgett Stitzer * 64 30 107 32:12.5 32:12.5 10:23/M
13 Lori Goen 45 33 110 32:43.9 32:43.9 10:33/M
14 Sasha Furdak Team Haney 73 31 111 32:46.2 32:46.2 10:34/M
15 Aileen Farr 126 31 115 33:30.9 33:30.9 10:48/M
16 Carrie Kordas * 9 31 127 42:03.6 42:03.6 13:34/M
17 Janet Castrinos 1 31 129 44:23.2 44:23.2 14:19/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Seth Tiller 138 32 16 20:32.9 20:32.9 6:37/M
2 Jimmy Lim 124 33 18 20:41.1 20:41.1 6:40/M
3 Jeffrey Criswell 90 32 23 21:06.8 21:06.8 6:48/M
4 Kyle Vest 132 31 34 22:04.3 22:04.3 7:07/M
5 Robert Canario 79 32 37 22:06.3 22:06.3 7:08/M
6 michael flores * 10 34 83 29:11.8 29:11.8 9:25/M
7 Major Alexander 150 34 106 32:09.1 32:09.1 10:22/M
8 Nicholas Castrinos 2 31 128 44:23.0 44:23.0 14:19/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Maria Grenier 156 35 35 22:06.1 22:06.1 7:08/M
2 Adriana Aldape * 142 36 38 22:13.7 22:13.7 7:10/M
3 Maureen Slotnick * 59 36 45 22:51.6 22:51.6 7:22/M
4 Jacinta Moore 118 38 46 22:52.9 22:52.9 7:23/M
5 Sheryl Daugherty 78 35 66 25:41.1 25:41.1 8:17/M
6 Stephanie Clark 77 37 70 26:08.1 26:08.1 8:26/M
7 Claudia Limon 91 39 74 26:51.9 26:51.9 8:40/M
8 Arabia Moore 116 36 78 27:25.5 27:25.5 8:51/M
9 ERIKA GRANT 46 38 93 30:17.6 30:17.6 9:46/M
10 Heather Dowling * 19 38 94 30:39.1 30:39.1 9:53/M
11 Shala Haworth Cheesy Spud Lovers 25 36 109 32:25.9 32:25.9 10:27/M
12 Kerri Fiorelli 13 37 113 33:18.1 33:18.1 10:45/M
13 Tiffany Allen-Hampton 85 35 122 38:30.0 38:30.0 12:25/M
14 Beverly Roberts * Team Haney 66 35 126 41:23.2 41:23.2 13:21/M
15 Vickie Brewer 31 38 133 48:16.6 48:16.6 15:34/M
16 Angie Killion 5 37 145 56:50.7 56:50.7 18:20/M
17 Tonya Kropp * 162 38 147 1:00:53.5 1:00:53.5 19:38/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Craig Hires 135 35 6 19:43.3 19:43.3 6:22/M
2 JESUS PALACIOS 98 36 9 20:08.5 20:08.5 6:30/M
3 Makenson Faustin 83 36 21 20:56.6 20:56.6 6:45/M
4 Chris Nader 133 35 43 22:49.4 22:49.4 7:22/M
5 Hyrum Haworth Cheesy Spud Lovers 26 37 63 25:09.3 25:09.3 8:07/M
6 paul hinkley 41 38 68 25:53.3 25:53.3 8:21/M
7 Anthony Sloan 51 35 69 25:59.5 25:59.5 8:23/M
8 Joey Moore 117 36 72 26:25.4 26:25.4 8:31/M
9 Steven Latham 121 35 92 30:16.5 30:16.5 9:46/M
10 Joseph Wilkins 144 35 103 31:32.6 31:32.6 10:10/M
11 Curtis Loving 105 35 105 32:03.7 32:03.7 10:20/M
12 Andrew Kordas * 8 37 108 32:17.8 32:17.8 10:25/M
13 Brian Roberts * Warm Heat 67 35 124 41:03.1 41:03.1 13:15/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Angela Davis 107 44 61 25:09.0 25:09.0 8:07/M
2 Camille Vaughan * 139 41 76 27:14.7 27:14.7 8:47/M
3 Kelly Harris * 3 43 104 31:42.9 31:42.9 10:14/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jean Belizaire 137 41 8 20:06.2 20:06.2 6:29/M
2 Francis Pattin 106 41 11 20:13.2 20:13.2 6:31/M
3 Doug Pond * 149 44 26 21:09.2 21:09.2 6:49/M
4 kwasi deitutu * 87 41 31 22:00.6 22:00.6 7:06/M
5 David Burgoon 47 43 36 22:06.1 22:06.1 7:08/M
6 Rey Infante 127 43 51 24:02.2 24:02.2 7:45/M
7 Matthew Baldoni 80 43 64 25:32.1 25:32.1 8:14/M
8 Tim Metz * 130 43 67 25:47.6 25:47.6 8:19/M
9 Ross Raglin 128 42 89 29:43.8 29:43.8 9:35/M
10 Guy Dailey Warm Heat 65 44 90 30:09.6 30:09.6 9:44/M
11 Kodi Killion 6 42 121 37:22.7 37:22.7 12:03/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nicole Woodyard 89 45 57 24:28.0 24:28.0 7:54/M
2 Karen Gregory * 58 48 98 30:53.3 30:53.3 9:58/M
3 Carmen Jones 54 46 117 35:55.4 35:55.4 11:35/M
4 Christine Nicholson 55 49 120 36:49.8 36:49.8 11:53/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Vardy * 88 46 10 20:09.4 20:09.4 6:30/M
2 DAVID ALLEN 86 48 32 22:02.7 22:02.7 7:06/M
3 Steve Ikeler 153 47 39 22:17.3 22:17.3 7:11/M
4 Timothy Irish 60 49 42 22:37.7 22:37.7 7:18/M
5 Vicknu Garcon 44 48 59 25:04.1 25:04.1 8:05/M
6 Kevin Carraway * 148 45 87 29:24.7 29:24.7 9:29/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Victoria Dryer * 63 52 71 26:20.6 26:20.6 8:30/M
2 Lauran Johnson * 93 52 86 29:24.1 29:24.1 9:29/M
3 Donna Copley * 157 50 99 31:00.1 31:00.1 10:00/M
4 Carmen Givens * 134 54 102 31:21.6 31:21.6 10:07/M
5 Nancy Florece 125 51 114 33:19.8 33:19.8 10:45/M
6 Lynn Freeburn 43 53 134 48:46.7 48:46.7 15:44/M
7 Michele Marr * 167 54 146 56:52.1 56:52.1 18:21/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeffey Vuono 147 53 5 19:24.7 19:24.7 6:15/M
2 Jim Hicks 145 53 14 20:26.3 20:26.3 6:35/M
3 Brent Archer Warm Heat 68 54 20 20:52.8 20:52.8 6:44/M
4 Christian Ebner 15 53 29 21:54.9 21:54.9 7:04/M
5 Vincet Kuski 143 51 55 24:23.1 24:23.1 7:52/M
6 Tim Blumenshine * 159 52 82 28:46.8 28:46.8 9:17/M
7 James Marr * 166 50 85 29:16.6 29:16.6 9:26/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cathy Kruse 37 59 131 47:12.0 47:12.0 15:14/M
2 Peggy Innis Team Haney 72 55 141 55:40.4 55:40.4 17:57/M
3 Karen Brown 97 57 143 56:20.8 56:20.8 18:10/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 McKenley Mason * 146 57 60 25:07.5 25:07.5 8:06/M
2 Bill Miles, Jr * 96 57 118 35:57.4 35:57.4 11:36/M
3 Phillip Wilson Warm Heat 70 55 140 55:40.4 55:40.4 17:57/M
4 Robert Innis Warm Heat 71 58 142 55:40.7 55:40.7 17:57/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sharon Toler * 23 62 116 33:39.9 33:39.9 10:51/M
2 Helene Vaughan * 34 60 135 48:52.0 48:52.0 15:46/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Dudley * 131 60 7 19:49.1 19:49.1 6:24/M
2 Guy Murdock 75 63 112 32:47.6 32:47.6 10:35/M
3 Larry Toler * 24 64 119 36:08.3 36:08.3 11:39/M
4 Stephen Kruse 38 63 139 55:05.0 55:05.0 17:46/M
Top

Female 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ellen Roland 30 65 136 49:20.1 49:20.1 15:55/M
2 Margaret Smith * 160 67 149 1:01:38.5 1:01:38.5 19:53/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 bobby woodfin * 12 69 48 23:25.1 23:25.1 7:33/M
2 Dana Byrd * 56 65 80 27:30.9 27:30.9 8:52/M
3 RONALD THOMPSON * 33 67 81 28:28.3 28:28.3 9:11/M
Top

Female 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andrea Hess * 61 72 101 31:14.3 31:14.3 10:05/M
Top

Male 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ben Dyer * 62 73 30 21:56.0 21:56.0 7:05/M
2 Dennis LaMountain 111 70 54 24:22.1 24:22.1 7:52/M
3 Charlie Hart * 36 74 132 47:59.3 47:59.3 15:29/M