TCRR/Longstreet's White Bank Classic 5-Miler

Age Group Results

March 12, 2016


Results By Tri-Cities Road Runners TCRR
* denotes a TCRR member in good standing


Men: Top Finishers 1-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 60-64 65-69
Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

5 Miler

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rachel Northup 94 40 5 31:23.9 31:23.9 6:17/M
2 Chelsea Berg 119 28 14 35:43.7 35:43.7 7:09/M
3 Pamela Stidham 60 50 18 37:22.9 37:22.9 7:28/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Juan Bonnet * Speedy Gonzalez 11 27 1 28:38.3 28:38.3 5:44/M
2 Devin Lacks 62 25 2 29:19.8 29:19.8 5:52/M
3 Kevin Burcham * K Squared 44 44 3 29:22.0 29:22.0 5:52/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Beth Mohan 51 56 24 39:27.9 39:27.9 7:53/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Pete Gibson * 98 59 4 30:46.0 30:46.0 6:09/M
Top

Male 12 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Blake Boze * 61 12 11 34:51.5 34:51.5 6:58/M
2 Brandon Krall 115 10 56 45:30.3 45:30.3 9:06/M
Top

Male 13 to 15

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Colby Burcham * K Squared 42 14 12 35:13.0 35:13.0 7:03/M
2 Joshua Krall 116 14 104 1:09:23.5 1:09:23.5 13:53/M
Top

Male 16 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Colemen Strickland 69 19 23 38:41.6 38:41.6 7:44/M
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Faith Harris * Four Boobs and 1 Jock 79 21 68 47:21.7 47:21.7 9:28/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JJ Vardy * Team Roadrunner 56 20 89 54:21.6 54:21.6 10:52/M
2 Treyshon Harris Team Roadrunner 4 23 100 1:01:53.6 1:01:53.6 12:23/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bridgett Stitzer * TCRR Cuties 37 29 29 40:56.0 40:56.0 8:11/M
2 Elizabeth Owens 57 27 30 41:06.7 41:06.7 8:13/M
3 Chelsey Langford 9 27 40 43:08.3 43:08.3 8:38/M
4 Sara Raxter Speedy Gonzalez 10 28 46 43:44.6 43:44.6 8:45/M
5 Katie Kirby 35 26 88 53:49.3 53:49.3 10:46/M
6 Meagan Lech 34 25 96 56:18.5 56:18.5 11:16/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Anthony Giardello 68 28 13 35:36.3 35:36.3 7:07/M
2 Alec Berg 118 27 25 39:29.7 39:29.7 7:54/M
3 Burley Langford 122 28 41 43:08.4 43:08.4 8:38/M
4 Giordan Ramos 65 25 51 44:45.0 44:45.0 8:57/M
5 Harry Smith Runs With Gas 74 27 94 55:59.6 55:59.6 11:12/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Diana Layne TCRR Fort Lee 10 Miler Team 25 34 21 38:06.3 38:06.3 7:37/M
2 Randi Simmons 7 34 34 41:36.8 41:36.8 8:19/M
3 Christy George 16 34 42 43:09.0 43:09.0 8:38/M
4 Jessica Davila TCRR Fort Lee 10 Miler Team 50 32 44 43:37.3 43:37.3 8:43/M
5 Erika Ferguson * TCRR Cuties 38 30 74 48:07.2 48:07.2 9:37/M
6 Paula Shank 15 34 84 52:33.1 52:33.1 10:31/M
7 Melissa Reese 78 31 91 54:34.0 54:34.0 10:55/M
8 Carrie Kordas * 13 31 102 1:05:53.8 1:05:53.8 13:11/M
9 Elicia Gordon 17 34 103 1:09:05.4 1:09:05.4 13:49/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andy Acer * Four Boobs and 1 Jock 71 31 7 33:03.4 33:03.4 6:37/M
2 Peter Egyinam TCRR Fort Lee 10 Miler Team 54 33 17 36:57.9 36:57.9 7:23/M
3 Matthew Ferguson * TCRR Cuties 39 32 35 41:52.9 41:52.9 8:22/M
4 Wallace Lee Jr. 66 33 73 48:03.4 48:03.4 9:37/M
5 Christopher Pantaleo 87 30 87 53:31.2 53:31.2 10:42/M
6 Brian Roberts * Runs With Gas 40 34 93 55:59.6 55:59.6 11:12/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Adriana Aldape * 111 35 19 37:34.7 37:34.7 7:31/M
2 Susan Moss * 83 39 37 42:17.0 42:17.0 8:27/M
3 Maureen Slotnick 117 35 52 44:56.1 44:56.1 8:59/M
4 Ronelle Wallace 85 36 60 46:05.5 46:05.5 9:13/M
5 Valerie Vaughn 105 35 71 47:54.1 47:54.1 9:35/M
6 Amy Elder-Smith 8 37 78 49:20.8 49:20.8 9:52/M
7 Erika Empting 14 35 83 52:32.9 52:32.9 10:30/M
8 Heather Dowling * 45 37 86 53:28.1 53:28.1 10:42/M
9 Tonya Kropp * 104 37 101 1:04:37.6 1:04:37.6 12:55/M
10 Stacey Wallenfelt * 102 36 106 1:12:14.3 1:12:14.3 14:27/M
11 Beverly Roberts * Runs With Gas 41 35 107 1:12:45.2 1:12:45.2 14:33/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Folwell 58 36 26 39:32.1 39:32.1 7:54/M
2 Andrew Kordas * 12 36 69 47:24.6 47:24.6 9:29/M
3 Leron Gordon 18 35 90 54:26.0 54:26.0 10:53/M
4 Darrell Reader 73 37 110 1:17:49.2 1:17:49.2 15:34/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristie Winkler * 3 41 65 47:06.8 47:06.8 9:25/M
2 Billie Jo Holsclaw * Four Boobs and 1 Jock 48 42 76 49:10.1 49:10.1 9:50/M
3 Kelly Harris * Four Boobs and 1 Jock 1 42 81 51:29.5 51:29.5 10:18/M
4 Mary Jean Sumbang 96 42 92 54:56.4 54:56.4 10:59/M
5 Trina Underhill 82 41 109 1:16:08.6 1:16:08.6 15:14/M
6 Norma Clarke 29 40 111 1:18:26.4 1:18:26.4 15:41/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Richard Crocker 59 41 8 33:14.5 33:14.5 6:39/M
2 Doug Pond * 121 43 9 33:18.9 33:18.9 6:40/M
3 Peter Maurer Speedy Gonzalez 88 40 22 38:11.2 38:11.2 7:38/M
4 Brad Fitch 112 42 31 41:20.3 41:20.3 8:16/M
5 David Wells 23 43 38 42:26.5 42:26.5 8:29/M
6 Tim Metz * 24 42 39 43:00.9 43:00.9 8:36/M
7 Joe Kennedy 123 42 48 44:10.1 44:10.1 8:50/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lea Ferst 114 46 61 46:13.7 46:13.7 9:15/M
2 Tamatha Patterson TCRR Fort Lee 10 Miler Team 33 49 62 46:33.3 46:33.3 9:19/M
3 Daphne Edwards * 30 48 80 50:14.2 50:14.2 10:03/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Roland Hanks 63 46 6 32:35.3 32:35.3 6:31/M
2 James Vardy * Team Roadrunner 55 45 15 35:44.5 35:44.5 7:09/M
3 Anthony Pulley * 89 45 20 38:00.4 38:00.4 7:36/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Victoria Dryer * TCRR Cuties 36 52 33 41:26.4 41:26.4 8:17/M
2 Cynthia Swift * 47 51 49 44:24.9 44:24.9 8:53/M
3 Suzanne Degrauwe * 93 51 50 44:39.7 44:39.7 8:56/M
4 Octavia Greaves-Egyinam 77 50 70 47:26.1 47:26.1 9:29/M
5 Dwanna Martinez 22 51 75 48:42.8 48:42.8 9:44/M
6 Rosa Shabazz 27 51 82 51:43.6 51:43.6 10:21/M
7 Donna King * 100 51 97 58:11.8 58:11.8 11:38/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christopher Maestrello * 49 53 16 36:35.2 36:35.2 7:19/M
2 Clifford Triplett 26 52 53 44:59.3 44:59.3 9:00/M
3 Thomas Larose 52 54 55 45:19.3 45:19.3 9:04/M
4 Jose Figueroa 95 53 57 45:31.6 45:31.6 9:06/M
5 John Brockwell * 120 54 63 46:51.0 46:51.0 9:22/M
6 Jeffery Ramsey * 72 50 64 47:04.9 47:04.9 9:25/M
7 Charles Via * 67 53 66 47:13.0 47:13.0 9:27/M
8 Steve Overgard * 99 54 67 47:19.0 47:19.0 9:28/M
9 Denny King * 101 52 79 49:52.9 49:52.9 9:58/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Winnie Van Landingham * 80 57 36 41:55.0 41:55.0 8:23/M
2 Belinda Martinez 90 55 77 49:20.0 49:20.0 9:52/M
3 Valerie Hayes 19 57 105 1:10:33.6 1:10:33.6 14:07/M
4 Patty Ellis 28 57 108 1:16:08.5 1:16:08.5 15:14/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Linda Gulick 92 64 28 40:14.9 40:14.9 8:03/M
2 Amanda Moody 97 62 54 45:02.3 45:02.3 9:00/M
3 Luanne Marsh 53 63 85 53:03.4 53:03.4 10:37/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Dudley * 91 60 10 33:28.7 33:28.7 6:42/M
2 Gary Fox 86 62 27 39:41.3 39:41.3 7:56/M
3 Doug Steele * 2 63 32 41:25.7 41:25.7 8:17/M
4 Robert Blackmon * 103 63 43 43:29.4 43:29.4 8:42/M
5 Bill Hyink * 5 63 58 45:46.9 45:46.9 9:09/M
6 Rick Cole 113 63 59 45:53.7 45:53.7 9:11/M
7 Frank Takacs 107 63 95 56:09.2 56:09.2 11:14/M
8 Larry Toler * 20 63 98 58:51.6 58:51.6 11:46/M
Top

Female 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Judi Faye Robertson * 76 69 99 1:01:39.5 1:01:39.5 12:20/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dana Byrd * 31 65 45 43:39.8 43:39.8 8:44/M
2 Jimbo Van Landingham * 81 66 47 43:45.8 43:45.8 8:45/M
3 Thomas Vaughn 106 65 72 47:55.1 47:55.1 9:35/M