Twilight 3.5 Miler

Age Group Results

June 20, 2015


Results By Tri-Cities Road Runners TCRR
* indicates TCRR member in good standing


Men: Top Finishers 1-12 13-15 16-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-12 13-15 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69

3.5 Miler

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Courtney Sutton 74 26 9 24:28.3 24:28.3 6:59/M
2 Adriana Aldape 1 34 19 26:11.4 26:11.4 7:29/M
3 Jazmina Hernandez 35 40 26 26:53.5 26:53.5 7:41/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Juan Bonnet 99 27 1 20:12.5 20:12.5 5:46/M
2 Grayson Harmon * 110 15 2 22:41.1 22:41.1 6:29/M
3 Francis Pattin 63 40 3 23:07.4 23:07.4 6:36/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Yasheka Foster 115 42 36 29:04.0 29:04.0 8:18/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dan Zelinski * 135 48 4 23:26.5 23:26.5 6:42/M
Top

Female Under 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Skyler Neuber 116 11 69 36:03.9 36:03.9 10:18/M
2 Autumn Redd 65 11 101 51:11.0 51:11.0 14:37/M
Top

Male 12 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Blake Boze * 9 12 11 24:54.0 24:54.0 7:07/M
2 Gabriel Hendrick 127 12 12 24:59.4 24:59.4 7:08/M
3 Thomas Hendrick 126 10 17 25:58.3 25:58.3 7:25/M
Top

Female 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Haley King 42 13 81 40:18.1 40:18.1 11:31/M
Top

Male 13 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Samual Hernandez 36 13 67 35:41.4 35:41.4 10:12/M
2 Kyle Dascoulias 120 15 108 55:29.3 55:29.3 15:51/M
Top

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mateo Salas 133 16 16 25:55.6 25:55.6 7:24/M
2 Isaiah Hernandez 34 17 18 25:59.2 25:59.2 7:25/M
3 JJ Vardy * 97 19 43 30:20.5 30:20.5 8:40/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lindsay King 45 24 46 30:42.4 30:42.4 8:46/M
2 Jonte Jackson 40 22 111 1:00:49.8 1:00:49.8 17:23/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dane King 44 22 15 25:45.9 25:45.9 7:21/M
2 Tim Vass 84 23 22 26:33.8 26:33.8 7:35/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Erika Ferguson * 27 29 57 33:53.0 33:53.0 9:41/M
2 Rolanda Hamlin 31 27 62 34:49.2 34:49.2 9:57/M
3 Sarah Barham 6 26 73 37:03.7 37:03.7 10:35/M
4 Heather Morris 58 27 90 44:57.4 44:57.4 12:51/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Sypole 75 29 24 26:43.3 26:43.3 7:38/M
2 Justin Duvall 25 29 47 31:11.4 31:11.4 8:55/M
3 Erik Davis 19 25 100 51:09.6 51:09.6 14:37/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Redd 64 31 39 29:25.5 29:25.5 8:24/M
2 Tippany Saunder 68 33 78 39:14.2 39:14.2 11:13/M
3 Carrie Kordas 48 30 102 53:01.9 53:01.9 15:09/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lester Manding 119 32 7 24:01.7 24:01.7 6:52/M
2 An Tran 136 31 14 25:26.6 25:26.6 7:16/M
3 John Tyler 106 34 32 28:33.0 28:33.0 8:09/M
4 Matthew Ferguson * 98 31 33 28:33.2 28:33.2 8:09/M
5 Mark Messer 56 31 56 33:40.6 33:40.6 9:37/M
6 Joshua Martin 51 30 58 34:09.5 34:09.5 9:45/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Janean Trimble 80 39 77 38:57.9 38:57.9 11:08/M
2 Mary Walton 131 37 96 49:52.2 49:52.2 14:15/M
3 Tonya Kropp 111 36 104 53:15.3 53:15.3 15:13/M
4 Stacey Wallenfelt 107 36 105 53:21.8 53:21.8 15:15/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Justin Gonzalez 112 37 6 23:55.4 23:55.4 6:50/M
2 James Smith 70 37 25 26:50.1 26:50.1 7:40/M
3 Stanley Ervin 103 39 55 33:22.3 33:22.3 9:32/M
4 Eugene Carrier 14 36 85 40:59.2 40:59.2 11:43/M
5 Andrew Kordas 47 36 103 53:02.0 53:02.0 15:09/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sherry Neufer 61 40 44 30:27.6 30:27.6 8:42/M
2 Kelly Harris * 32 42 68 35:53.7 35:53.7 10:15/M
3 Dawn Knight 46 42 71 36:36.5 36:36.5 10:27/M
4 Sophia McAfee 53 42 86 41:35.6 41:35.6 11:53/M
5 Amy Tucker 81 40 95 49:51.6 49:51.6 14:15/M
6 Julie Blake 7 41 107 55:08.3 55:08.3 15:45/M
7 Andrea Hale 30 43 109 55:37.9 55:37.9 15:53/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeff Trimble 79 41 5 23:46.1 23:46.1 6:47/M
2 Blake Robinson 67 43 13 25:07.3 25:07.3 7:11/M
3 Roberto Baltazar 3 41 27 26:59.0 26:59.0 7:43/M
4 James Winkler * 91 41 29 27:22.9 27:22.9 7:49/M
5 Dave Hendrick 125 43 35 28:50.9 28:50.9 8:14/M
6 Jose Rodriguez 102 40 54 33:07.0 33:07.0 9:28/M
7 Albert Tucker 82 44 72 37:01.1 37:01.1 10:35/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Moore 104 47 64 35:33.6 35:33.6 10:09/M
2 Daphne Edwards 129 47 66 35:35.7 35:35.7 10:10/M
3 Donna Copley 100 48 70 36:12.2 36:12.2 10:21/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Deely 134 49 38 29:10.1 29:10.1 8:20/M
2 John Nerden 60 49 92 47:51.5 47:51.5 13:40/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jennifer Howe 39 50 52 32:36.4 32:36.4 9:19/M
2 Alberta Williams * 90 51 79 39:55.8 39:55.8 11:24/M
3 Theresa Simonson 96 52 87 42:12.5 42:12.5 12:03/M
4 Sandy Wittig 93 50 88 42:15.5 42:15.5 12:04/M
5 Donna King 43 50 89 42:46.6 42:46.6 12:13/M
6 Lori Harmon * 109 50 93 48:50.4 48:50.4 13:57/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Don Wright * 137 52 8 24:15.2 24:15.2 6:56/M
2 Denny King 41 52 28 26:59.8 26:59.8 7:43/M
3 Lamar Rowe * 132 54 40 29:45.4 29:45.4 8:30/M
4 Richard Hotchkiss 113 54 41 29:51.2 29:51.2 8:32/M
5 John Howe 38 53 48 31:12.0 31:12.0 8:55/M
6 John Brockwell 117 53 51 32:06.2 32:06.2 9:10/M
7 Steven Overgard * 124 54 60 34:33.8 34:33.8 9:52/M
8 Jeffrey Edwards 130 50 63 35:28.6 35:28.6 10:08/M
9 David Miller 105 51 65 35:33.7 35:33.7 10:09/M
10 Charles Via 118 52 74 37:09.1 37:09.1 10:37/M
11 George Rimiller, Jr * 66 54 76 37:51.1 37:51.1 10:49/M
12 Dain Davis 21 53 99 50:46.2 50:46.2 14:30/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Winnie VanLandingham * 101 56 42 30:08.4 30:08.4 8:37/M
2 Deborah Garde 122 57 98 50:30.1 50:30.1 14:26/M
3 Katherine Barham 5 58 113 1:00:57.5 1:00:57.5 17:25/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Raymond Underhill * 83 58 30 27:25.8 27:25.8 7:50/M
2 McKenley Mason * 52 56 34 28:45.2 28:45.2 8:13/M
3 Rowland Hamlin 128 55 61 34:47.4 34:47.4 9:56/M
4 Tom Harmon * 108 59 80 40:04.0 40:04.0 11:27/M
5 William Miles 95 56 84 40:35.7 40:35.7 11:36/M
6 Bernard Morris 59 59 91 44:58.5 44:58.5 12:51/M
7 Dave Dickson * Prince George VA 24 59 110 1:00:34.8 1:00:34.8 17:18/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Frances Newton 62 61 45 30:36.1 30:36.1 8:45/M
2 Ann Marie Davis 20 64 112 1:00:57.0 1:00:57.0 17:25/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Doug Steele * 73 62 20 26:23.5 26:23.5 7:32/M
2 John Byrne 13 62 37 29:08.8 29:08.8 8:19/M
3 Doug Garrett 28 62 49 31:18.8 31:18.8 8:57/M
4 Bill Hyink * 121 62 50 31:53.0 31:53.0 9:07/M
5 Dana Byrd * 12 64 53 33:07.0 33:07.0 9:28/M
6 Blaine Barham 4 60 59 34:23.0 34:23.0 9:49/M
7 Walter Garde 123 62 97 50:29.7 50:29.7 14:25/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Diane Walton 86 65 82 40:32.9 40:32.9 11:35/M
2 Penny Weaver 88 66 94 49:13.7 49:13.7 14:04/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Roy Walker 85 69 21 26:29.0 26:29.0 7:34/M
2 Bobby Woodfin * 94 67 23 26:39.7 26:39.7 7:37/M
3 Dennis Lamountain 114 69 31 27:46.3 27:46.3 7:56/M
4 Tom Walton 87 66 83 40:33.1 40:33.1 11:35/M
Top

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ben Dyer * 26 72 10 24:46.5 24:46.5 7:05/M
2 George Longley 50 71 75 37:09.8 37:09.8 10:37/M
3 Charlie Hart * 33 73 106 54:58.3 54:58.3 15:42/M