TCRR's Club Championship

Age Group Results

November 28, 2016


Results By Tri-Cities Road Runners TCRR


Men: Top Finishers 30-34 35-39 40-44 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 30-34 40-44 45-49 50-54 55-59

7 Miler

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brenda Beck 41 46 5 57:59.4 57:59.4 8:17/M
2 Kimberly Burcham 3 39 10 1:00:05.9 1:00:05.9 8:35/M
3 Sue Moss 22 40 12 1:00:12.0 1:00:12.0 8:36/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Burcham Kevin 6 44 1 44:40.5 44:40.5 6:23/M
2 Robert Dudley 51 60 2 48:37.9 48:37.9 6:57/M
3 Blake Robinson 57 45 3 49:58.5 49:58.5 7:08/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Winnie Vanlandingham 65 57 13 1:01:27.4 1:01:27.4 8:47/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christopher Maestrello 37 53 4 53:11.9 53:11.9 7:36/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Erika Ferguson 31 31 30 1:16:04.5 1:16:04.5 10:52/M
2 Carrie Kordas 20 31 33 1:33:57.9 1:33:57.9 13:25/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Kennebeck 11 34 18 1:05:56.5 1:05:56.5 9:25/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andrew Kordas 21 37 20 1:06:57.8 1:06:57.8 9:34/M
2 Michael Flores 12 35 22 1:07:25.0 1:07:25.0 9:38/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kelly Harris 38 43 27 1:12:45.0 1:12:45.0 10:24/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Kennedy 19 42 8 59:48.1 59:48.1 8:33/M
2 Tim Metz 33 43 11 1:00:06.8 1:00:06.8 8:35/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Megan Truong 63 45 25 1:09:05.4 1:09:05.4 9:52/M
2 Jennifer Lovings 55 46 28 1:13:18.9 1:13:18.9 10:28/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Donna Copley 50 50 21 1:07:10.6 1:07:10.6 9:36/M
2 Jennifer Howe 13 51 32 1:21:09.3 1:21:09.3 11:36/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Howe 14 54 15 1:03:48.5 1:03:48.5 9:07/M
2 Tuan Truong 64 51 24 1:08:42.7 1:08:42.7 9:49/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Anne Williams 44 56 14 1:01:30.0 1:01:30.0 8:47/M
2 Joan Kramer 1 59 26 1:09:23.3 1:09:23.3 9:55/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Brockwell 58 55 6 58:58.5 58:58.5 8:25/M
2 Louis Underhill 29 59 9 59:51.6 59:51.6 8:33/M
3 Steven Hittel 54 55 19 1:06:45.7 1:06:45.7 9:32/M
4 Steven Overgard 67 55 29 1:15:07.4 1:15:07.4 10:44/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bill Hyink 56 63 23 1:08:12.4 1:08:12.4 9:45/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jimbo Vanlandingham 66 67 16 1:03:49.7 1:03:49.7 9:07/M
2 Dana Byrd 68 65 17 1:03:49.8 1:03:49.8 9:07/M
Top

Male 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ben Dyer 4 73 7 59:16.9 59:16.9 8:28/M
2 Melvin Doyle 8 78 31 1:16:39.0 1:16:39.0 10:57/M