Run on the Wild Side 5k

Age Group Results

March 19, 2016


Results By Tri-Cities Road Runners TCRR
* indicates TCRR member in good standing


Men: Top Finishers 1-14 20-29 30-39 40-99
Women: Top Finishers 1-14 20-29 30-39

5k

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lavanya Jagadish 42 28 7 26:58.4 26:58.4 8:42/M
2 Ella Fox 13 11 8 27:40.9 27:40.9 8:55/M
3 Carmen Marrero 27 39 10 28:57.2 28:57.2 9:20/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 James Vardy * 47 45 1 20:47.7 20:47.7 6:42/M
2 Will Mickiewicz 5 41 2 21:42.2 21:42.2 7:00/M
3 Raymond Underhill * 14 58 3 23:38.6 23:38.6 7:37/M
Top

Female 14 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Emily Clements 21 10 18 32:14.8 32:14.8 10:24/M
2 Jazmyne Williams 28 10 29 41:02.4 41:02.4 13:14/M
3 Raven Bolton-Thomas 46 8 32 41:25.3 41:25.3 13:22/M
4 Kayla Trail 20 9 34 45:11.9 45:11.9 14:35/M
Top

Male 14 and under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 William Mickiewicz 6 11 4 24:09.8 24:09.8 7:47/M
2 Mubeen Alshaikh 49 9 6 26:42.0 26:42.0 8:37/M
3 Sheadon Charles 37 11 13 29:06.7 29:06.7 9:23/M
4 Jacob Burton 18 9 15 30:33.3 30:33.3 9:51/M
5 Joseph Mickiewicz 9 9 21 34:35.2 34:35.2 11:09/M
6 Ben Delia 51 9 22 34:42.8 34:42.8 11:12/M
7 Alec Marrano 40 11 31 41:06.2 41:06.2 13:15/M
Top

Female 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brooke Moseley 35 26 19 32:37.7 32:37.7 10:31/M
2 Katharine Connors 8 28 23 35:25.4 35:25.4 11:25/M
Top

Male 20 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 JJ Vardy * 48 20 12 29:05.3 29:05.3 9:23/M
Top

Female 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Megan Prior 44 31 14 29:06.8 29:06.8 9:23/M
2 Super Awesome Gamba 23 32 16 31:18.3 31:18.3 10:06/M
3 Becky Tillett 17 38 17 32:05.6 32:05.6 10:21/M
4 Kristina Mickiewicz 4 38 20 34:30.8 34:30.8 11:08/M
5 Meredith Fox 12 38 25 35:43.6 35:43.6 11:31/M
6 Carrie Kordas * 11 31 26 37:57.3 37:57.3 12:15/M
7 Becky Clements * 41 38 27 38:52.2 38:52.2 12:32/M
Top

Male 30 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andrew Kordas * 10 36 9 28:03.3 28:03.3 9:03/M
2 Robert Fraker 19 34 11 29:04.7 29:04.7 9:23/M
3 Kevin Connors 7 30 28 40:52.4 40:52.4 13:11/M
4 Kenneth Preyer 50 35 33 41:25.6 41:25.6 13:22/M
5 Jeffrey Suho 29 33 35 45:12.3 45:12.3 14:35/M
Top

Male 40 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jim Marr * 45 50 5 24:39.6 24:39.6 7:57/M
2 Bill Miles 39 57 24 35:26.9 35:26.9 11:26/M
3 Hector Jimenez 26 42 30 41:05.0 41:05.0 13:15/M