Ft Lee Armed Forces Day Run the Crater

Age Group Results

May 21, 2016


Results By Tri-Cities Road Runners TCRR
* indicates TCRR member in good standing


Men: Top Finishers 1-14 15-19 25-29 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 1-14 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

5k

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brenda Beck * 37 45 10 24:54.2 24:54.2 8:02/M
2 Victoria Dryer * 42 52 13 25:59.4 25:59.4 8:23/M
3 Robbie Triplett 69 43 15 27:24.6 27:24.6 8:50/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kevin Burcham * 41 44 1 18:46.8 18:46.8 6:03/M
2 Pete Gibson 44 60 2 19:55.7 19:55.7 6:25/M
3 Colby Burcham * 40 14 3 20:06.8 20:06.8 6:29/M
Top

Female Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Suzanne Gibson 46 70 16 27:53.6 27:53.6 9:00/M
Top

Male Masters Winners

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bobby Woodfin * 75 68 7 23:13.6 23:13.6 7:29/M
Top

Female 14 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mackenzie Beaudet * 89 13 39 38:07.5 38:07.5 12:18/M
Top

Male 14 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Blake Boze * 39 12 4 21:04.9 21:04.9 6:48/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tyler Mayton * 54 18 33 34:01.1 34:01.1 10:58/M
2 Kyle Dascoulias 99 16 43 42:10.3 42:10.3 13:36/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Arayna Randall 58 28 38 37:51.6 37:51.6 12:13/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cody Randall 59 27 5 22:22.8 22:22.8 7:13/M
2 Nikolaus Sweger 64 29 6 23:05.4 23:05.4 7:27/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Reyes 60 31 45 46:20.0 46:20.0 14:57/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ronelle Wallace 117 36 26 29:54.1 29:54.1 9:39/M
2 Shala Haworth 103 36 36 36:14.5 36:14.5 11:41/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dan Ligere 100 35 9 24:47.1 24:47.1 8:00/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Karla Quintana 112 40 40 38:17.7 38:17.7 12:21/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tim Metz * 55 43 11 25:06.0 25:06.0 8:06/M
2 Chris Lancia 101 41 12 25:41.9 25:41.9 8:17/M
3 Michael Hellon 47 42 20 29:18.0 29:18.0 9:27/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Loretta Moses 57 46 29 32:33.8 32:33.8 10:30/M
2 Lourdes Whitener 72 46 30 33:01.8 33:01.8 10:39/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gregory Moses 56 48 23 29:40.2 29:40.2 9:34/M
2 Blake Boze Sr 102 47 31 33:08.8 33:08.8 10:41/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Roberta Gibson 45 51 21 29:21.7 29:21.7 9:28/M
2 Octavia Greares Ogeirman 128 50 24 29:44.7 29:44.7 9:35/M
3 Dwanna Martinez 115 51 28 31:08.3 31:08.3 10:03/M
4 Maria Grace Tappen 65 52 32 33:29.2 33:29.2 10:48/M
5 Tyler Tok 129 50 34 35:09.0 35:09.0 11:20/M
6 Susan Parker 120 51 44 46:11.5 46:11.5 14:54/M
7 Bernadette Jones 48 54 46 46:26.8 46:26.8 14:59/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Vincent Koski 80 50 14 26:46.5 26:46.5 8:38/M
2 Michael Mayton * 53 50 19 28:33.2 28:33.2 9:13/M
3 Clifford Triplett 68 53 22 29:30.7 29:30.7 9:31/M
4 Ronnie Whitener 73 51 35 35:39.6 35:39.6 11:30/M
5 Paul Brooks 113 50 41 38:17.7 38:17.7 12:21/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kil Ja Klein 50 59 18 28:25.0 28:25.0 9:10/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Martin Gibson 43 56 17 28:15.2 28:15.2 9:07/M
2 Clay Beauchamp * 36 57 27 30:46.1 30:46.1 9:55/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sharon Toler * 67 62 37 36:38.1 36:38.1 11:49/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bill Hyink * 97 63 25 29:45.7 29:45.7 9:36/M
Top

Female 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Judi Faye Robertson * 61 69 42 39:43.1 39:43.1 12:49/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Larry Heidorn * 90 65 47 54:13.1 54:13.1 17:29/M
Top

Female 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Trudy Gibson 98 74 48 58:59.4 58:59.4 19:02/M
Top

Male 70 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ben Dyer * 106 73 8 24:35.9 24:35.9 7:56/M